AFL Blog

Footy central for all the latest updates from on and off the field.

Round 16 Teams

Round 16 Teams
Jul
18
1 0

Written by AFL Online on 18th Jul 2008

The teams for round 16 have been released and to no surprise two big Cats have been ruled out from playing the top-of-the-table clash against the Bulldogs at Skilled Stadium on Saturday.

Brownlow medal favorite Gary Ablett has been ruled out after the injured his ankle last week. Cameron Ling will also miss several weeks with a fractured cheekbone after the widely reported incident that occurred between Ling and Fremantle’s Dean Soloman last week.

Carlton welcome back Andrew Walker who injured his shoulder in a Regional Challenge match against the Bulldogs during the pre-season. Walker has played with Carlton’s VFL affiliate the Northern Bullants for the past 3 weeks.

North Melbourne has ommited Nathan Thompson for the first time since 2005.

NORTH MELBOURNE v COLLINGWOOD
Friday, 7:40pm AEST, Telstra Dome

NORTH MELBOURNE
B: Gibson, Firrito, McMahon
HB: Harding, Watt, Pratt
C: Harvey, Urquhart, Wells
HF: Thomas, Hale, Ross
F: Campbell, Petrie, Hansen
FOLL: Goldstein, Simpson, Harris
I/C: Power, Grant, Jones, Rawlings
EMG: Grima, N.Thompson, Greenwood
IN: Grant, Jones
OUT: N.Thompson, Grima

COLLINGWOOD
B: H.Shaw, Wakelin, Lockyer
HB: Clarke, Maxwell, O’Brien
C: Johnson, Burns, R.Shaw
HF: Pendlebury, Cloke, Bryan
F: Didak, Brown, Medhurst
FOLL: Wood, Swan, Thomas
I/C: O’Bree, Anthony, Davis, Goldsack
EMG: Stanley, Wellingham, Toovey
No Changes

Field umpires: McBurney, James, Jeffery

GEELONG v WESTERN BULLDOGS
Saturday, 2:10pm AEST, Skilled Stadium

GEELONG
B: Harley, Scarlett, Mackie
HB: Taylor, Milburn, Enright
C: Kelly, Rooke, Bartel
HF: Wojcinski, Mooney, S.Johnson
F: Stokes, Lonergan, Chapman
FOLL: Ottens, Corey, Selwood
I/C: Blake, Varcoe, Prismall, Hunt
EMG: Gamble, Byrnes, D.Johnson
IN: Kelly, Prismall
OUT: Ablett (ankle), Ling (cheekbone)

WESTERN BULLDOGS
B: Morris, Lake, Hargrave
HB: Griffen, Everitt, Gilbee
C: Eagleton, Boyd, Ray
HF: Murphy, Hahn, Johnson
F: Akermanis, Minson, Welsh
FOLL: Hudson, Cross, Cooney
I/C: Addison, Tiller, Harbrow, Giansiracusa
EMG: Hill, Ward, Wight
IN: Griffen, Welsh
OUT: Hill, Wight

Field umpires: Donlon, Vozzo, S.Ryan

RICHMOND v ESSENDON
Saturday, 2:10pm AEST, MCG

RICHMOND
B: Newman, McGuane, Moore
HB: White, Bowden, McMahon
C: Cotchin, Tuck, Tambling
HF: Deledio, Riewoldt, Morton
F: Brown, Hughes, Pattison
FOLL: Simmonds, Johnson, Foley
I/C: Edwards, Connors, Polo, Pattison, Schulz
EMG: Thursfield, Jackson, Rance
No Changes

ESSENDON
B: Ramanauskas, Fletcher, Lovett-Murray
HB: Slattery, Ryder, Nash
C: Reimers, Watson, Welsh
HF: Jetta, Lloyd, Lucas
F: Monfries, Neagle, McPhee
FOLL: Hille, Lonergan, Stanton
I/C: Peverill, Atkinson, Laycock, Dyson
EMG: Hooker, Magin, Michael
IN: Atkinson, Dyson
OUT: McVeigh (knee), Lovett (susp)

Field umpires: Rosebury, H.Ryan, Head

BRISBANE LIONS v WEST COAST
Saturday, 7:10pm AEST, the Gabba

BRISBANE LIONS
B: Drummond, Merrett, Patfull
HB: Copeland, Roe, McGrath
C: Corrie, Black, Notting
HF: Rischitelli, Brown, Brennan
F: Stiller, Bradshaw, Clark
FOLL: Charman, Power, Johnstone
I/C: Collier, Hooper, Dalziell, Harding
EMG: Proud, Clouston, Hawksley
IN: Roe, Dalziell, Harding
OUT: Leuenberger (knee), Adcock (quad), Selwood

WEST COAST
B: Mackenzie, Glass, Davis
HB: Embley, Wilkes, Stenglein
C: Ebert, Fletcher, Houlihan
HF: Wirrpanda, Hansen, A.Selwood
F: LeCras, Lynch, Kennedy
FOLL: Cox, Priddis, McNamara
I/C: McKinley, S.Selwood, Nicoski, Staker
EMG: Armstrong, Braun, Seaby
IN: Mackenzie, Fletcher, McNamara, S.Selwood, Staker
OUT: Hunter (shoulder), B.Jones (knee), Kerr (susp), Armstrong, Braun

Field umpires: M.Nicholls, Ellis, Mollison

ST KILDA v HAWTHORN
Saturday, 7:10pm AEST, Telstra Dome

ST KILDA
B: Gram, Hudghton, Dempster
HB: Goddard, Gilbert, S.Fisher
C: McQualter, Dal Santo, Hayes
HF: Harvey, Riewoldt, Eddy
F: Jones, Koschitzke, Armitage
FOLL: King, Ball, Montagna
I/C: Blake, Milne, Schneider, Fiora
EMG: Geary, Allen, Birss
IN: Fiora, Schneider
OUT: Allen, Gwilt

HAWTHORN
B: Ladson, Gilham, Guerra
HB: Brown, Croad, Birchall
C: Young, Mitchell, Morton
HF: Bateman, Franklin, Osborne
F: Rioli, Franklin, Williams
FOLL: Campbell, Hodge, Sewell
I/C: Ellis, Murphy, Taylor, Tuck
EMG: Clarke, Lewis, Stokes
IN: Bateman
OUT: Crawford (knee)

Field umpires: Stewart, Meredith, McInerney

CARLTON v SYDNEY
Sunday, 1:10pm AEST, Telstra Dome

CARLTON
B: Austin, Jamison, Simpson
HB: Walker, Thornton, Scotland
C: Russell, Gibbs, Grigg
HF: Stevens, Waite, Murphy
F: Betts, Fevola, Fisher
FOLL: Cloke, Judd, Bentick
I/C from: Carrazzo, Edwards, Hampson, Hartlett, Kreuzer, Pfeiffer, Wiggins
IN: Austin, Walker, Hampson Hartlett, Pfeiffer
OUT: Anderson, Browne

SYDNEY
B: Bevan, Barry, Mattner
HB: C.Bolton, Richards, Kennelly
C: O’Dwyer, McVeigh, Bird
HF: R.O’Keefe, Goodes, Ablett
F: Playfair, O’Loughlin, Moore
FOLL: Jolly, Kirk, J.Bolton
I/C from: Everitt, Grundy, Malceski, Roberts-Thomson, Jack, Mathews, Smith
IN: Grundy, Malceski, Mathews, O’Dwyer
OUT: Buchanan (susp)
NEW: Matthew O’Dwyer, elevated rookie, from Calder Under-18s

Field umpires: Stevic, Chamberlain, Kamolins

PORT ADELAIDE v ADELAIDE
Sunday, 2:40pm CST, AAMI Stadium

PORT ADELAIDE
B: Pettigrew, Carlile, Lower
HB: Surjan, Chaplin, Lonie
C: Cassisi, Thomson, K.Cornes
HF: Rodan, Tredrea, Ebert
F: J.Westhoff, D.Motlop, C.Cornes
FOLL: Brogan, S.Burgoyne, Pearce
I/C from: Bentley, Deluca, Logan, Stewart, Lade, Salopek, Wilson
IN: Lade, Salopek, Stewart, Wilson
OUT: White (hamstring)

ADELAIDE
B: Johncock, Rutten, Bassett
HB: Massie, Bock, Doughty
C: Symes, Goodwin, McLeod
HF: Knights, Tippett, van Berlo
F: Edwards, Jericho, Vince
FOLL: Maric, Thompson, Shirley
I/C from: Campbell, Stevens, Otten, Douglas, Moran, Mackay, McGregor
IN: McLeod, Mackay, McGregor, Moran, Otten
OUT: Burton (knee), Porplyzia (shoulder), Griffin

Field umpires: Farmer, McLaren, Schmitt

FREMANTLE v MELBOURNE
Sunday, 2:40pm WST, Subiaco Oval

FREMANTLE
B: Thornton, McPharlin, Grover
HB: Head, Mi.Johnson, Dodd
C: McManus, Carr, Mundy
HF: Ma.Johnson, Pavlich, Browne
F: Mayne, Tarrant, Warnock
FOLL: Sandilands, Crowley, Ibbotson
I/C from: Peake, O’Brien, Bradley, Farmer, Murphy, Duffield, Schammer
IN: Duffield, Bradley, McManus, Head, O’Brien, Murphy
OUT: Solomon (susp), Hinkley, Palmer (soreness)

MELBOURNE
B: Whelan, Garland, Warnock
HB: C.Johnson, Wheatley, Dunn
C: Morton, Bruce, Buckley
HF: Sylvia, Bate, Davey
F: P.Johnson, Miller, Wonaeamirri
FOLL: Jamar, Bartram, Jones
I/C from: Bell, Martin, Newton, Valenti, McDonald, Yze White
IN: Davey, McDonald, White, Yze
OUT: Green (hamstring)

Field umpires: Kennedy, Hendrie, Avon