AFL Blog

Footy central for all the latest updates from on and off the field.

Round 7 Teams

Round 7 Teams
May
1
1 0

Written by AFL Online on 1st May 2008

ROUND seven sees the return of Chris Judd to Subiaco Oval for the first time since crossing to Carlton.

Judd will lead the Blues out on Friday night against the Eagles who will be with our Daniel Kerr who was given a three week suspension for head butting Scott West.

The Eagles have also lost Hunter with a knee and Hurn with a fractured fibula. Carlton have lost Thornton and Hartlett through injury and have dropped Darren Pfeiffer. Following is the teams for this clash and also the teams for the rest of round seven.

WEST COAST v CARLTON
Friday, 6:40pm WST, Subiaco Oval

WEST COAST
B: B.Jones, Glass, Schofield
HB: Waters, Graham, A.Selwood
C: Embley, Masten, Braun
HF: Fletcher, Kennedy, Armstrong
F: Wirrpanda, C.Jones, McKinley
FOLL: Cox, Stenglein, Ebert
I/C: Lynch, McNamara, Rosa, Nicoski
EMG: Seaby, Selwood, Staker
IN: Graham, Fletcher, McNamara, Nicoski
OUT: Kerr (suspended), Hunter (knee), Hurn (fractured fibula), Staker

CARLTON
B: S.O’hAilpin, Jamison, Wiggins
HB: Gibbs, Bower, Browne
C: Carrazzo, Murphy, Scotland
HF: Simpson, Waite, Stevens
F: Betts, Fevola, Fisher
FOLL: Kreuzer, Judd, Russell
I/C: Bentick, Cloke, Ellard, Grigg
EMG: Edwards, Hampson, Pfeiffer
IN: Ellard, S.O’hAilpin, Wiggins
OUT: Thornton (knee), Hartlett (hamstring), Pfeiffer
NEW: David Ellard, 2008 promoted rookie, from Swan Districts

HAWTHORN v COLLINGWOOD
Saturday, 2:10pm AEST, MCG

HAWTHORN
B: Guerra, Gilham, Brown
HB: Ladson, Croad, Birchall
C: Young, Mitchell, Bateman
HF: Crawford, Roughead, Osborne
F: Rioli, Franklin, Williams
FOLL: Campbell, Sewell, Hodge
I/C: Ellis, Lewis, McGlynn, Taylor
EMG: Clarke, Dew, Kennedy
No Changes

COLLINGWOOD
B: H.Shaw, Wakelin, Goldsack
HB: Maxwell, Brown, O’Brien
C: Pendlebury, Burns, Lockyer
HF: Didak, Rocca, Medhurst
F: Swan, Cloke, Thomas
FOLL: Fraser, O’Bree, Davis
I/C: Johnson, Wood, R.Shaw, Clarke
EMG: Wellingham, Cook, Cox
IN: Burns, Rocca
OUT: Wellingham, Cook

GEELONG v BRISBANE LIONS
Saturday, 2:10pm AEST, Skilled Stadium

GEELONG
B: Harley, Scarlett, Hunt
HB: Milburn, Taylor, Enright
C: Ling, Selwood, Bartel
HF: Chapman, Mooney, S.Johnson
F: Kelly, Hawkins, Stokes
FOLL: Blake, Ablett, Corey
I/C: Mumford, Mackie, Gamble Wojcinski
EMG: Prismall, Rooke, Varcoe
No Changes

BRISBANE LIONS
B: Copeland, Merrett, Patfull
HB: McGrath, Macdonald, Adcock
C: Corrie, Black, Notting
HF: Rischitelli, Brown, Sherman
F: Hooper, Bradshaw, Clark
FOLL: Charman, Power, Proud
I/C: Leuenberger, Selwood, Stiller, Brennan
EMG: Harding, Henderson, Collier
IN: McGrath, Clark, Selwood, Proud
OUT: Johnstone (hamstring), Polkinghorne (shoulder), Henderson, Harding

RICHMOND v ST KILDA
Saturday, 7:10pm AEST, Telstra Dome

RICHMOND
B: King, Thursfield, Moore
HB: McMahon, Schulz, Hyde
C: Deledio, Tuck, Richardson
HF: White, Pattison, Newman
F: Brown, Riewoldt, Polak
FOLL: Simmonds, Johnson, Foley
I/C: McGuane, Morton, Edwards, Tambling
EMG: Jackson, Cotchin, Petiffer
No Changes

ST KILDA
B: Maguire, Hudghton, Gram
HB: Goddard, S.Fisher, Baker
C: Birss, Ball, Dempster
HF: Harvey, Riewoldt, Dal Santo
F: Milne, Koschitzke, Gehrig
FOLL: M.Gardiner, Hayes, Montagna
I/C: C.Gardiner, X.Clarke, Schneider, Armitage
EMG: Allen, McEvoy, R.Clarke
IN: Gehrig, M.Gardiner, Schneider
OUT: Rix, L.Fisher, Blake

ADELAIDE v NORTH MELBOURNE
Saturday, 7:10pm CST, AAMI Stadium

ADELAIDE
B: Johncock, Bassett, Stevens
HB: Doughty, Bock, Shirley
C: van Berlo, Thompson, Symes
HF: Goodwin, Burton, Vince
F: Porplyzia, Tippett, Douglas
FOLL: Griffin, McLeod, Edwards
I/C: Massie, Mackay, Knights, Sellar
EMG: Jacky, McGregor, Maric
IN: Massie, Sellar
OUT: McGregor, Rutten (back)
NEW: James Sellar, selection No.14 in the NAB AFL Draft, from Glenelg

NORTH MELBOURNE
B: Firrito, Petrie, Watt
HB: Power, S.Thompson, Pratt
C: Wells, Harvey, Harding
HF: Thomas, Josh Smith, Jones
F: Brown, N.Thompson, Grant
FOLL: McIntosh, Rawlings, Simpson
I/C: Lower, Hale, Harris, Campbell
EMG: Urquhart, Ross, Swallow
IN: Pratt, Brown, Josh Smith
OUT: Edwards (broken leg), Sinclair, Sansbury
NEW: Josh Smith, Selection No.62 in the 2007 NAB AFL Draft, from West Perth

SYDNEY v WESTERN BULLDOGS
Sunday, 1:10pm AEST, SCG

SYDNEY
B: Kennelly, Barry, Mattner
HB: C.Bolton, Richards, Jack
C: Buchanan, Kirk, McVeigh
HF: R.O’Keefe, Roberts-Thomson, Moore
F: Bevan, O’Loughlin, Barlow
FOLL: Jolly, Goodes, J.Bolton
I/C from: Bird, Smith, Brennan, Everitt, Mathews, White, Playfair
IN: Everitt,
Brennan, Mathews, Playfair, Smith
OUT: Ablett (calf), Davis

WESTERN BULLDOGS
B: Gilbee, Lake, Morris
HB: Griffen, Wight, Hargrave
C: Eagleton, West, Cross
HF: Murphy, Hahn, Johnson
F: Akermanis, Minson, Welsh
FOLL: Hudson, Boyd, Cooney
I/C from: Hill, Addison, Giansiracusa, Callan, Ward, Tiller, Skipper
IN: Skipper, Tiller, Ward
OUT: –

MELBOURNE v FREMANTLE
Sunday, 2:10pm AEST, MCG

MELBOURNE
B: Frawley, Carroll, Whelan
HB: Bartram, Rivers, Sylvia
C: Davey, McLean, Wheatley
HF: Morton, Robertson, Jones
F: Green, Miller, Wonaeamirri
FOLL: White, McDonald, Bruce
I/C from: Jamar, Bate, Bell, Buckley, Moloney, Garland, Warnock
IN: Whelan, Bate, Garland, Buckley
OUT: Dunn

FREMANTLE
B: Dodd, McPharlin, Schammer
HB: Drum, Michael Johnson, Thornton
C: Mundy, Palmer, Crowley
HF: Ibbotson, Tarrant, Solomon
F: Murphy, Pavlich, Farmer
FOLL: Sandilands, Headland, Bell
I/C from: Gilmore, O’Brien, Warnock, Duffield, McManus, Foster, Mark Johnson
IN: Tarrant, Headland, Foster, O’Brien, Warnock, Duffield, Mark Johnson
OUT: Grover (quad), Hayden (hamstring), J.Carr (suspended), Hinkley

ESSENDON v PORT ADELAIDE
Sunday, 4:40pm AEST, Telstra Dome

ESSENDON
B: Houli, Michael, Myers
HB: Lovett-Murray, Ryder, Dyson
C: Atkinson, Watson, Slattery
HF: Welsh, McPhee, Daniher
F: Hislop, Lloyd, Lovett
FOLL: Hille, Jetta, Stanton
I/C from: Johns, Nash, Pears, Neagle, Bellchambers, Monfries, Johnson
IN: Daniher, Myers, Atkinson, Bellchambers, Hislop, Jetta, Neagle, Johnson
OUT: Fletcher (groin), Winderlich (groin), Ramanauskas (gastro), Reimers (foot), Laycock
NEW: Darcy Daniher, Father/Son selection No.39 in the 2007 NAB AFL Draft, from Calder Under-18s; David Myers, selection No.6 in the 2007 NAB AFL Draft, from Perth; Jarrod Atkinson, 2008 rookie elevation, from Bendigo Bombers

PORT ADELAIDE
B: Pettigrew, Carlile, Surjan
HB: P.Burgoyne, Thurstans, Cassisi
C: Boak, Thomson, K.Cornes
HF: Rodan, Tredrea, Ebert
F: D.Motlop, Westhoff, Lade
FOLL: Brogan, Salopek, S.Burgoyne
I/C from: Chaplin, Logan, Stewart, Pearce, Lonie, Gray, Lower
IN: Gray, Lonie, Lower, Stewart
OUT: C.Cornes (hand)